20160726

Opuszczony szpital dziecięcy OMEGA. Jerozolimskie 57

Aleje Jerozolimskie 57 to wyjątkowy adres na mapie Warszawy.
Kamienica wybudowana w 1912 roku wg projektu Artura Gurneya, przez ponad 40 lat mieściła urazowy szpital dziecięcy zwany Omegą. W listopadzie 2003 roku ostatni biały personel został zwolniony.
Kilka lat stała pusta, żeby w końcu przejęli ją artyści. Wnętrza po salach operacyjnych i pokojach szpitalnych, zamieniły się w pracownie - architektów, fryzjerów, projektantów i fotografów.


W starej sali pooperacyjnej znajduje się sala prób. Patio i pierwsze piętro zajmuje klub Nowa Jerozolima, swego czasu najmodniejszy (dalej modny, ale w międzyczasie przestałam się orientować, który klub należy do najmodniejszych) i jeden z ciekawszych klubów stolicy. Zresztą niejedyny w tej kamienicy.
Kamienica tętni życiem od rana do... rana.
Najmujący lokale zaczynają się jednak powoli wyprowadzać. Podobno ma tu powstać hotel i biura. Na pewno pod bacznym okiem konserwatora zabytków.
To z jednej strony cieszy, bo kamienica jest w opłakanym stanie i na pewno należy jej się remont. Z drugiej strony stary dziecięcy szpital Omega stał się domem kultury jakiego Polska nie widziała. W dodatku w samym centrum Warszawy.
Niestety niedługo nie będzie dostępny dla wszystkich i zapewne jego wnętrza nie będą należały do najtańszych (choć zapewne będą piękne, tylko że sterylne). To ogromna strata dla kulturalnego życia stolicy.
No i nie wiem gdzie te wszystkie gołębie zamieszkają (bo jeżeli coś w tej kamienicy straszy to gołębie).


\


Czytaj więcej na http://pulsmedycyny.pl/2578322,92700,szpital-zamkniety-a-zycie-toczy-sie-dalej?utm_source=c;utm_campaign=Firefox
Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięej Omega

Czytaj wi
Czytaj więcej na http://pulsmedycyny.pl/2578322,92700,szpital-zamkniety-a-zycie-toczy-sie-dalej?utm_source=copyPaste&utm_medium=referral&utm_campaign=Firefox
1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jako 5 letnia dziewczynka, leżałam w tym szpitalu ze złamaną ręką... :-)

Pozdrawiam
Warszawianka 85'

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...