Przejdź do głównej zawartości

Pieścirogi Nowe.

Nasielsk. W 1877 roku otworzono linię kolejową z Warszawy do Gdańska przez Nasielsk. W 1924 roku oddano linię Nasielsk - Toruń. Zrobił się węzeł. W 1950 roku powstała Nasielska Kolej Dojazdowa - wąskotorowe połączenie z Pułtuskiem, które już nie istnieje.
Duży węzeł kolejowy nie ma nic wspólnego z wielkością i znaczeniem miasta. Stacja Nasielsk mieści się ok. 3 km. od Nasielska, w Pieścirogach Nowych. Nie ma tam zbyt wiele, tak sądziliśmy z kolegą kiedy okazało się, że musimy spędzić na dworcowej ławce godzinę. Poszliśmy jednak zwiedzać Pieścirogi, gdyż pogoda sprzyjała i kilkaset metrów od stacji w środku niczego odkryliśmy to:

Nasielsk był stacją styczną, co oznacza łączenie się kolei normalnotorowej z wąskotorową. To co znaleźliśmy to parowozownia i rampy przeładunkowe - gdyż kolej wąskotorowa, jak najbardziej jest też koleją towarową. Nasielska [poza transportem pasażerskim] miała za zadanie dostarczać węgiel do elektrowni w Pułtusku, nie przeładowywano go jednak z wagonu normalnotorowego do wąskotorowego, lecz normalne wagony ładowane były na transportery - konieczne były więc rampy.
W 1986 roku na wąskich torach zlikwidowano ruch pasażerski, a w 2002 roku towarowy. Cztery lata później PKP rozebrało 1,5 kilometra torów, wkroczył jednak konserwator zabytków. Kolejkę wpisano w rejestr zabytków, wpis ten uchylono w 2010 roku, rok później rozebrano całość. Smutne. Szczęśliwie rozebranie parowozowni to duży koszt, a odzyskane materiały trudno sprzedać lub wykorzystać, tak więc jest, w stanie - nazwijmy go - fascynującym. Wyśmienity pomysł na niedzielę - z Warszawy do Nasielska jedzie się godzinę nowiutkimi pociągami Kolei Mazowieckimi. Polecam. 


3 komentarze

Popularne posty z tego bloga

Opuszczony szpital dziecięcy OMEGA. Jerozolimskie 57

Aleje Jerozolimskie 57 to wyjątkowy adres na mapie Warszawy.
Kamienica wybudowana w 1912 roku wg projektu Artura Gurneya, przez ponad 40 lat mieściła urazowy szpital dziecięcy zwany Omegą. W listopadzie 2003 roku ostatni biały personel został zwolniony.
Kilka lat stała pusta, żeby w końcu przejęli ją artyści. Wnętrza po salach operacyjnych i pokojach szpitalnych, zamieniły się w pracownie - architektów, fryzjerów, projektantów i fotografów.
Plakaty PRL dobrem całego Narodu.

Propaganda Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to bardzo ważny aspekt tego systemu, zaś najważniejsza rola w jej szerzeniu należy bezsprzecznie do plakatu. Jest on sam w sobie dziedziną sztuki, a plakat peerelowski to chyba jeden z ciekawszych rodzajów tejże sztuki.  Można go podzielić na wiele kategorii, ja przedstawię te - z mojego punktu widzenia - najbardziej warte uwagi.

1. Nawołujące społeczeństwo do wzmożonej pracy na rzecz uprzemysławiania kraju w ramach kolejnych planów i przekraczania norm.


Moda w PRL.

Wyobraźmy sobie: nie ma H&M, galerii handlowych, outletów, nawet lumpeksów! Blogów szafiarskich, allegro [w ogóle nie ma internetu, umówmy się], Fashion TV [w ogóle nie ma telewizji, umówmy się], kolorowych pism kobiecych poza Przyjaciółką. Jest jednak Łucznik [maszyna do szycia dla niewtajemniczonych]. Cóż z tego jednak skoro nie ma zbyt dużego wyboru tkanin?
Tak było jeszcze 20 lat temu. I ktoś może się w tym miejscu pokusić o refleksję, że moda nie miała znaczenia, bo ludzie martwili się raczej brakiem wolności i mięsa. Jestem jednak kobietą i nikt mi tego nie wmówi :) A zdjęcia utwierdzają mnie w przekonaniu, że jakimś cudem w tamtej "epoce" nasi rodzice ubierali się... różnorodnie.
Przez to, że o ciuch łatwo nie było, widać w tych strojach wyobraźnię i kreatywność.

Moda PRL to kapelusze:Intensywne kolory [tylko dobrych zdjęć pokazujących tę intensywność brakuje]: