20110629

Kwadrat - najszybszy samochód świata.*

29 czerwca 1991 roku [czyli dokładnie 20 lat temu] zjechał z taśmy 1445700 egzemplarz samochodu [zarazem ostatni], który przez wiele lat był marzeniem wielu Polaków jeżdżących na wczasy do Bułgarii maluchami - Polskiego Fiata 125p / FSO 1500 / FSO 125p / Kwadrata.
Peerelowska logika nakazała władzom zakupienie licencji włoskiego samochodu, zamiast skorzystania z umiejętności naszych inżynierów, którzy tworzyli genialne prototypy. Ten zamysł ówczesnej władzy pokazuje jednak wyjątkowość Polaków, którzy niczym nie wyróżniający się włoski samochód uczynili pojazdem jedynym w swoim rodzaju.
1. Sprzedawane były w eksporcie wewnętrznym jak i zewnętrznym - zagadka socjalistycznej ekonomii, niezrozumiała dla ludzi wychowanych w kapitalizmie.
2. Stworzyliśmy piękne kombi z włoskiego prototypu nadwozia i części mechanicznej Polskiego Fiata 125p.
źródło

3.Sami samiusieńcy bez żadnej włoskiej pomocy stworzyliśmy pickupa, którego żaden kowboj z Texasu by się nie powstydził.


4. W czasie kryzysu paliwowego wmontowaliśmy w niego diesla Volkswagena.
5. W stanie wojennym zabrakło komponentów i części, w związku z czym Duży Fiat zyskał ceratową tapicerkę, stracił ozdobne listwy i kilka elementów z deski rozdzielczej. Żeby nie było oszustwa stworzono z tego osobną wersję 125p C - chyba od ceraty.
6. Polskie Fiaty jeździły po takich krajach jak: Czechosłowacja, NRD, Jugosławia, Węgry, Australia, Holandia, Finlandia, Francja, Liban, RFN, Szwajcaria, Islandia, Wyspy Kanaryjskie, Irak, Pakistan, Egipt, Liban, Kolumbia, Indonezja, Tajlandia oraz Anglia. [Włodzimierz Bukowski w książce "Samochody PRLu" tak napisał]. Ja wiem, że jeździł także jeden w Szwecji bo znajomy Szwed taty sobie ściągnął.
7. Wygraliśmy Rajd Monte Carlo w swojej klasie [24 miejsce w klasyfikacji generalnej].
źródło: allegro.pl

* 8. Sobiesław Zasada ze swoim zespołem Polskim Fiatem 125p pobił trzy rekordy świata na odcinkach: 25 000 km, 25 000 mil oraz 50 000 km.
9. Zdzisław Wattson stworzył prototyp Fiata 125p Coupe. Samochód, który do dzisiaj robi wrażenie wyglądem i nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

źródło
Dużego Fiata pamiętamy wszyscy. Ja do końca życia nie zapomnę tej niesamowicie dizajnerskiej deski rozdzielczej [która co prawda była prodotto italiano] z egzemplarzu mojego wujka.
źródło

Warto zaznaczyć, że włoski Fiat produkowany był do 1972 roku, a nasz przetrwał do 1991 roku - chociaż nie jestem pewna czy to jest chwała dla naszej motoryzacji.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...