20101127

Typografia Warszawy - wystawa

Na miasto można spojrzeć pod wieloma kątami. Można śledzić jego architekturę, ludzi, sztukę, muzea... Na genialny pomysł wpadł Artur Frankowski - dizajner i typograf - on śledził miejską typografię. Z tego śledzenia powstała książka "Typespotting. Warszawa", którą pozwolę sobie zacytować:

źródło: Fundacja Bęc Zmiana
"Liternictwo miejskie to odrębny, wielowymiarowy świat. Czasem poukładany jak warstwy torcika wuzetka. Czasem wymieszany jak niezidentyfikowane składniki w bajaderce. Zresztą nie trzeba wyjeżdżać do innego miasta, na przykład do konsekwentnej i spójnej Brukseli, żeby poczuć się jak "miejscy turyści". W nieustannie zmieniającej się stolicy, w warszawskim literniczym stylu, również warszawiacy często mogą poczuć się jak na typograficznym safari. (...) Stołeczne liternictwo to kopalnia typograficznych inspiracji. Intrygują napisy z folii i precyzyjnie cięte w kamieniu majuskuły na MDM-ie, a także neony z urwanymi rurkami przekazujące tajemnicze treści. Podczas włóczęgi można się natknąć na zaskakujące znaleziska również na chodniku. Mogą to być liternicze ulotki agencji towarzyskich z ortografią w stylu najlepszej literatury warszawskich futurystów zachęcającą do kolekcjonowania tych kartoników dla samej zabawy czytania o grattissowych szympanach pitych w towarzystwie różnych "Marylin". Spacer po warszawskich Łazienkach przynieść może zupełnie inne odkrycia, takie jak fantazyjne inskrypcje na zegarze słonecznym Stanisława Augusta Poniatowskiego, upamiętniające  królewskie imieniny, które odbyły się 8 maja 1786 roku. (Magdalena Frankowska, Typoorientacja, [w:] Typespotting. Warszawa.)"

Fundacja Bęc Zmiana zaprasza również na wystawę pod tym samym tytułem odbywającą się w siedzibie Fundacji na Mokotowskiej 65 w Warszawie od 30 listopada [dzień premiery książki] do 31 grudnia 2010.
Polecam!

1 komentarz:

konik szachowy pisze...

Tak to już jest, że jedni tworzą a inni wkładają to w szufladki ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...