20101009

Fado - los/przeznaczenie.

W całej Portugalii najbardziej portugalskie jest fado - melancholijna pieśń, wykonywana przez dwóch muzyków i wokalistkę bądź wokalistę - choć wokalistkę możemy spotkać wyłącznie w Lizbonie.

Bairro Alto, Lizbona, 1985 r. fot.: Annie Assouline
Fado jest o tyle istotne dla kultury portugalskiej, że występuje tylko w tym kraju [chociaż Japonia i Holandia usiłują troszkę zabrać dla siebie, bez sensu zupełnie] i absolutnie jest towarem nie nadającym się do eksportu.
Fado wyraża smutek, żal, tęsknotę, opowiada o miłości i śmierci. Część pieśni jest żalem za portugalską potęgą morską i za czasami Vasco da Gamy. Czemu nie da się fado zaszczepić gdzie indziej? Oczywiście, że się da, tylko to nie będzie już autentyczne. To nie jest Porto, które da się zabrać ze sobą do domu. Do tego potrzebne są portugalskie uliczki, historia tego kraju i charakter Portugalczyków.

Azulejos w Sintrze.

Wygrywa u nich raczej serce, nie rozum, co jest powodem namiętności i desperacji.
Fado najlepiej chyba brzmi w Alfamie, dzielnicy położonej w centrum Lizbony. Z powodu obawy przed trzęsieniami ziemi, zaczęto ją opuszczać i jak to zazwyczaj dzieje się w takich przypadkach, dzielnicę tę przejęli ludzie z najniższych warstw społecznych. O ironio wielkie trzęsienie ziemi w 1755  roku zniszczyło całą Lizbonę, poza Alfamą, dzięki czemu dzisiaj ma ona niepowtarzalny klimat starej Lizbony. Docenił to nawet Wim Wenders w Lisbon Story, w którym scena z elektryzującym fado, dzieje się właśnie w Alfamie [zresztą tytuł pieśni to właśnie nazwa dzielnicy].


Alfama w dużym swym wymiarze jest slumsem [w którym oczywiście musiałam zabłądzić].
Lizbońskiego fado można posłuchać także w Bairro Alto, co jest o wiele prostsze, gdyż dzielnica ta składa się praktycznie z samych knajpek, w których wystarczy zapłacić 10€ [aczkolwiek są to pieniądze przeznaczone na konsumpcję], aby wysłuchać prawdziwego [choć nakierowanego na turystów] fado. W Alfamie trzeba się naszukać, choć można trafić na występ nawet w południe [w Bairro Alto od 22:30].

źródło: www.thelisbonconnection.com
Magii dodaje fakt, że mimo kompletnego braku zrozumienia treści [chyba, że ktoś bardzo dobrze włada językiem portugalskim], fado działa na nasze zmysły...

1 komentarz:

Janusz pisze...

Widzę, że zasmakowałaś w fado ... :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...