20100902

FSO Wars i FSO Sella.

Pontiac Trans Sport 1989:
FSO Sella, koniec lat 80. XX wieku:
Pontiac został zaprojektowany przez najlepszych z ogromnego amerykańskiego koncernu, Sella przez wykładowcę ASP, projektanta z Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Pontiac narodził się, żeby zarobić grube miliony dolarów, Sella aby uratować inny projekt - FSO Wars. I tak się nie udało.
FSO Wars,


samochód, który miał zastąpić Poloneza. Całością prac kierował Mirosław Górski. Był to pierwszy samochód w FSO, zaprojektowany od początku do końca przez inżynierów fabryki, bez konieczności kupowania jakiejkolwiek licencji. Powstały trzy prototypy i nic więcej. No...może poza Ładą Samarą i Skodą Favorit, irytująco podobnymi autami, które osiągnęły nie mały sukces.
Nawrot zaprojektował Sellę jako unowocześnioną dostawczą wersję Warsa, tak żeby projekt się nie zestarzał. Niestety Sella nie powstała nawet w wersji prototypowej, zdjęcie przedstawia model.
Nasi projektanci byli mistrzami. Ba! Są nadal. Niestety nie tworzą w Polsce, bo tak naprawdę nie ma już gdzie. Napisze o nich niebawem, bo naprawdę warto! 

2 komentarze:

shaman pisze...

Ten Pontiac vel Chevy vel Oldsmobile to naprawdę ciekawy pojazd karoseria z plastiku i nadal wygląda jak z przyszłości, ten z FSO faktycznie podobny szkoda źe nic z niego nie wyszło.

Jan Kowalski pisze...

Nie miałem pojęcia, że był taki projekt jak "Sella". Desing moze nie przypada mi do gustu, ale nie mozna mu odmowić polotu i nowatorstwa.

FSO - Caronezzz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...