20100909

ESK2016

Polska szykuje się na EURO2012. I dobrze, jeżeli dzięki temu powstają stadiony, dworce, drogi...Ja jednak z niecierpliwością czekam na rok 2016, w którym to jedno z naszych miast zostanie Europejską Stolicą Kultury. W 2000 roku tytuł ten dostał Kraków. Po 16 latach kolejne polskie miasto zostanie wyróżnione. Zostało wyłonionych 11 miast, które od teraz na poważnie startują do ESK.

źródło: blog 7401Z
Co daje ESK? Przez kolejne kilkanaście lat miasta te będą wydawać grube miliony na kulturę. Wygra jedno, zyskają wszystkie [zakładając, że pieniądze te zostaną przeznaczone w sposób rozważny, w co wierzę]. W ciemno stwierdzam, że najbardziej zyska Bydgoszcz, Białystok, Katowice, Szczecin i Lublin - miasta nieco niedocenione. 
Co się wygrywa? Zwrot przez Unię 60% wydatków na wydarzenia kulturalne związane ze startem w konkursie. Ważne? Najważniejsze [i po to właśnie te miasta startują] to prestiż i rozpoznawalność w całej Europie.
Po cichu liczę na Bydgoszcz, ponieważ niezmiennie jest to miasto, które zaskoczyło mnie mega pozytywnie i najbardziej ze wszystkich innych w tym kraju. Po drugie ze wszystkich startujących, ma chyba najgorszą opinię wśród narodu - zupełnie niesłusznie. Po trzecie podejrzewam, że mało kto w Europie słyszał o niej, a przecież Polska ma dużo więcej fajnych miast niż Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź...
Przed nią jednak [tak jak przed Szczecinem, Katowicami, Lublinem oraz Białymstokiem] stoi ogromne wyzwanie. Konkuruje z większymi budżetami, większym doświadczeniem i większą sławą. Mimo to mają one wszystkie ogromną szansę, tak jak francuskie Lille w 2004 roku.
Życzę wszystkim, zwłaszcza tym mniejszym, a przede wszystkim Bydgoszczy, wykorzystania tej szansy do jak najlepszego wypromowania siebie - po to w końcu jest ESK. Wygranemu miastu [ale innym również] życzę zaś aby wszystkie cykliczne imprezy, które powstaną przy tej okazji, przetrwały [i tutaj spuszczę zasłonę milczenia na Orange Warsaw Festival, który był właśnie imprezą z okazji ESK2016, a obecnie jest komercyjną imprezą ITI].2 komentarze:

Karla pisze...

Stawiam po cichu na Wrocław, który od pewnego czasu jest bliski mojemu sercu.
Szkoda tylko, że mamy konkurenta w postaci Hiszpanii - mam przeczucie, że ESK 2016 zostanie jednak San Sebastian...

yo.niec pisze...

Hiszpania nie jest naszym konkurentem :). Zasada jest prosta, ESK w danym roku zostają dwa miasta - jedno ze starej Unii, drugie z nowej - koncepcja jak najbardziej słuszna, prowadząca do wyrównania szans. Tym samym ESK2016 na pewno będzie jedno z wyżej wymienionych 11 miast :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...