20100729

Pamiątki z Warszawy again...

Pisałam o zamkniętym Chopinie w kuli śniegowej, było śmiesznie i mało groźnie. Teraz nie będzie śmiesznie, możliwe, że nawet groźnie.
Za trzy dni 66. rocznica powstania warszawskiego, wydarzenia co do którego zdania są podzielone - powinno wybuchnąć, czy nie powinno. Nie wchodźmy w to. Wszyscy wiemy kilka rzeczy o powstaniu na pewno: było tragicznym wydarzeniem, po polskiej stronie zginęło 10 tys. osób, 7 tys. osób zaginęło, 5 tys. zostało rannych, a wśród ludności cywilnej było 200 tys. ofiar. Po stronie niemieckiej podobnie, tylko naturalnie bez ofiar ludności cywilnej. Wynikiem powstania było całkowite zburzenie Warszawy.
fot: Platge Image
Powstanie to nie Chopin. Chopin to piękna historia, która raczej nie może nikogo urazić, jakbyśmy tego człowieka nie przedstawili [nawet w kuli śniegowej]. Nie róbmy sobie jednak jaj z Takiego wydarzenia!
Bo sprzedawanie pamiątek z powstania, w postaci plastikowego niemieckiego hełmu dla dzieci [który wyszperała wczoraj gazeta.pl], to jest własnie kompletny brak szacunku!
fot. gazeta.pl
Hełm powstańczy jedyne 25 złotych. Hej! Pewnie jest też dobry dla dziecka na rowerek, skoro pomagał przeżyć powstanie...
I może ktoś sobie pomyśli, że się czepiam, że przecież powstańcy walczyli o wolność, a to właśnie jest wolność...Myślę, że przez te 63 dni, głodni, zmęczeni, wśród trupów - również kolegów, nie walczyli o brak kultury, o brak szacunku do nich, o możliwość zarobienia nawet na najstraszniejszej tragedii, nie walczyli też o promowanie Warszawy w sposób wstrętny i tandetny.
Pominę może psychologiczny aspekt ubierania dziecka w niemiecki hełm, obwiązany biało - czerwoną opaską AK, z okazji rocznicy powstania, bo tu już liczę na rozum rodziców...

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

a może to? www.ainastudio.pl. Jest tu śliczny warszawski kubeczek- oryginalny, kolorowy, optymistyczny, nie "z komputera"..no i przede wszystkim "rodzima produkcja"! Chyba lepsza warszawska pamiątka... niż hełm:)))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...