20100625

Polish Big Apple.

Siedząc ostatnio na dworcu Warszawa Centralna myślałam sobie czym jest Warszawa? Miastem pozbawionym tożsamości? Miastem pięknym przed wojną, totalnie zburzonym w czasie wojny, po wojnie odbudowanym przez cały Naród [za co chwała Narodowi], miastem współcześnie wykorzystywanym do zdobycia pracy, mieszkania, życia jakiegoś na poziomie, żeby potem podatek wysłać do swojej małej gminy gdzieś tam w Polsce [ale to też dobrze, bo wtedy małe gminy pozbawione tych młodych przedsiębiorczych ludzi, mają jakiś pożytek z wykształcenia ich za pieniądze gminne i powiatowe], a do tego jeszcze ponarzekać jaka to Warszawa jest beznadziejna.
Z peronu I odjechał pociąg do Kijowa.
Miastem demolowanym przez niezadowolonych górników. Miastem - delikatnie mówiąc - nieuporządkowanym architektonicznie.
Z peronu III odjechał pociąg do Berlina.
Na ten sam peron wjechał mój nowy, piętrowy, klimatyzowany, czysty pociąg. Byłam w Warszawie! Mojej pięknej, młodej, dużej, wielkomiejskiej Warszawie. W moim Polish Big Apple - w którym poruszam się metrem, w którym mieszka cała Polska i trochę świata. W którym przez ostatnie 20 lat wyrosły Warsaw Trade Tower, Rondo1, Warsaw Financial Center, InterContinental Warszawa i jeszcze trochę wieżowców. Nie zagłębiając się dzisiaj w kulturę, dużą liczbę kameralnych knajpek, galerii etc. uważam, że Warszawa powinna mieć coraz więcej wieżowców, na wzór Nowego Jorku, a co tam! Bo to jest tożsamość naszej stolicy - wielkomiejskość.
                                            fot:  darecky www.sky.s64.pl
BTW miałam pisać o wieżowcach, zwłaszcza o jednym, zapędziłam się jednak. Musi powstać drugi post.

2 komentarze:

Michał pisze...

Zdjęcia piękne tak samo jak widoki, lubię przestrzeń. Zapraszam na Warszawę nieco inną... http://fotoperspektywy.blogspot.com

Anonimowy pisze...

oj tak. Warszawa jest pięknym miastem i powinna być coraz większa. myślę, że w każdym większym mieście pow. 50 tys. mieszkańców powinny być biurowce- bo w nich są firmy, a one generują wzrost ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...