20100207

Smak dzieciństwa.

XVIII wiek - bardzo ciekawy wiek. Wiek Stanisława Leszczyńskiego [który królem Polski był 2 - słownie dwa - razy], królem został również m.in. Stanisław August Poniatowski. Nastąpił I rozbiór Polski, po czym nastąpił II rozbiór Polski, aż w końcu uchwalono Konstytucję 3 Maja. Thomas Jefferson do spółki z Benjaminem Franklinem stworzyli Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych, a Napoleon Bonaparte został konsulem Republiki Francuskiej. Z Francji zaś w tym interesującym wieku przywędrowała do nas...oranżada. Napój ten w XVIII wieku składał się z wody, cukru [czasami syropu] oraz soku pomarańczowego - stąd nazwa.
W PRL sproszkowano oranżadkę. W teorii, proszek nadawał się do spożycia po dolaniu wody - jednak my - dzieci Polski Ludowej, wiedzieliśmy lepiej. Trzeba było zanurzyć, najlepiej zwilżony palec, w torebeczce i w ten sposób wyjeść to smakowite cudo.
                                                                        źródło: znalezione kiedyś w internecie 


Bardzo popularnym smakołykiem, także służącym do maczania paluszków, był Vibovit - preparat witaminowy. Teoretycznie również do rozrobienia z wodą, ale praktyka pokazała zupełnie coś innego.
                                                                   źródło: http://mlodelata.pl/eksponat/728/vibovit


Oranżada była oczywiście dostępna w stanie ciekłym - dzięki temu być może - wiemy jak smakuje.
Kiedyś ktoś się w końcu zorientował, że oranżadka w proszku nie służy do rozrabiania z wodą i wpadł na pomysł, żeby umieścić ją w rurce [no dobrze, masz rację ;) tak naprawdę po to, żeby rurkę włożyć do szklanki i mieć od razu słomkę].

                                                                      źrodło: http://www.digart.pl/praca/644698

Wynalazek ten zabrał jednak pewien ważny element celebracji spożywania oranżadki w proszku - 'utytłanego' palca.
Może czas powrócić do tego rytuału, znaleźć pyszną oranżadkę w saszetce, i zamiast palić papierosa w oczekiwaniu na nieprzyjeżdżający autobus, maczać palec w tej słodkości? Tak pysznie rozpoczęty dzień będzie musiał się udać :)


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Pyszne...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...