20091111

Le Palais.

Powierzchnia: 123 tysiące m².
Materiał: 50 tysięcy ton cegieł, 50 tysięcy ton betonu, 16 tysięcy ton stali.
Zużycie prądu: 30 tysięczne miasto.
Potrzebna ilość osób do stworzenia Go: 3500 robotników, zginęło 16.
W środku: teatry, muzea, kina, basen.
Styl: Socrealizm. Art déco. Nowy Jork lata 30.
Skąd się wziął: prezent.
A co się robi z prezentami? Bartosz Łukasiewicz wie. NIE ODDAJE SIĘ ICH!

[naklejkę na ścianę możecie kupić na naklej.pl]
Pałac Kultury i Nauki. Powstał w 1955 roku. W zasadzie jedyna dobra rzecz jaka nas spotkała z rąk niejakiego Stalina [chyba, że coś pominęłam]. Jak sama nazwa wskazuje budynek ten spełnia funkcję kultury w pigułce. Mamy teatry, muzea, kino, kawiarnie w jednym. Szkoły wyższe oraz jeden z najlepszych basenów w Warszawie również znalazły tu dla siebie miejsce. Targi i inne ważne wydarzenia mogą się odbywać w samym centrum stolicy. Pałac bowiem stoi na samym środku miasta. Jest jego dominantą. To przyprawia wielu o ból głowy dlatego chcą go zburzyć. Uważają, że jest brzydki. A Empire State Building też jest brzydki? A Chrysler Building?


     
Empire.


Chrysler.


Pałac.

Rózni je to, że PKiN jest spóźniony architektonicznie o jakieś 20 lat i że stoją w zupełnie różnych miastach. To nie jest powód do rozbiórki.
OK. Ja wiem o co chodzi. Dzisiaj jest Święto Niepodległości. Prezent od Stalina, który do dzisiaj dominuje nad całą stolicą dla dużej części przeciwników Pałacu jest symbolem dominacji Związku Radzieckiego nad krajem. Rozumiem taką interpretację, ale się z nią nie zgadzam. To Rosjanie ginęli przy jego budowie, to za ich pieniądze w Warszawie powstał czwarty co do wysokości budynek w Europie. To nam dzielnie służy od lat. To Mickiewicz i Kopernik mają swoje pomniki przed wejściem.
Związku już nie ma, 20 lat temu wygraliśmy swoją wolność, a niektórzy twierdzą, że to symbol dominacji. Jakiej dominacji? To Polacy zyskali na tym prezencie. I na szczęście coraz więcej osób to rozumie. I to Wam pozostaje drodzy przeciwnicy, ponieważ Pałacu już nie da się zburzyć. Jest zabytkiem.


źródło: gazeta.pl

Poza tym naprawdę ładnie wygląda.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...