Przejdź do głównej zawartości

KAMIEŃ I CO

co: największy mural w mieście.
gdzie: teren getta, zrujnowana kamienica przy Waliców 14.
kto: Wiktor Malinowski
po co: dla sztuki proszę Państwa. A serio... no po to. Kamień i co? Tylko kamień? Tylko zniszczone mury kamienicy bez lokatorów? A może kamienica z XIX wieku, w której przed wojną mieszkał znany dziennikarz i fotograf żydowski Menachem Kipnis, a w czasie wojny Władysław Szlengel - polski poeta - obydwaj zginęli w getcie. Dziura widoczna w kamienicy pochodzi od bomby lotniczej. Ktoś znajdzie w Warszawie większą pamiatkę po II WŚ niż ta kamienica? Dla mnie fajne jest to, że okolica wyrasta na jedną z bardziej prestiżowych w mieście - Hilton, Platinium Towers, Radisson SAS, Pekao Tower itd. Naprzeciwko jest Club 70 i restauracja Cwaniak Warszawski, a na samym środku stoi ruina ze śladem po bombie lotniczej! Jak nie kochać tego miasta?

sponsor: i to jest już mega fajne. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
1 komentarz

Popularne posty z tego bloga

Opuszczony szpital dziecięcy OMEGA. Jerozolimskie 57

Aleje Jerozolimskie 57 to wyjątkowy adres na mapie Warszawy.
Kamienica wybudowana w 1912 roku wg projektu Artura Gurneya, przez ponad 40 lat mieściła urazowy szpital dziecięcy zwany Omegą. W listopadzie 2003 roku ostatni biały personel został zwolniony.
Kilka lat stała pusta, żeby w końcu przejęli ją artyści. Wnętrza po salach operacyjnych i pokojach szpitalnych, zamieniły się w pracownie - architektów, fryzjerów, projektantów i fotografów.
Plakaty PRL dobrem całego Narodu.

Propaganda Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to bardzo ważny aspekt tego systemu, zaś najważniejsza rola w jej szerzeniu należy bezsprzecznie do plakatu. Jest on sam w sobie dziedziną sztuki, a plakat peerelowski to chyba jeden z ciekawszych rodzajów tejże sztuki.  Można go podzielić na wiele kategorii, ja przedstawię te - z mojego punktu widzenia - najbardziej warte uwagi.

1. Nawołujące społeczeństwo do wzmożonej pracy na rzecz uprzemysławiania kraju w ramach kolejnych planów i przekraczania norm.


Moda w PRL.

Wyobraźmy sobie: nie ma H&M, galerii handlowych, outletów, nawet lumpeksów! Blogów szafiarskich, allegro [w ogóle nie ma internetu, umówmy się], Fashion TV [w ogóle nie ma telewizji, umówmy się], kolorowych pism kobiecych poza Przyjaciółką. Jest jednak Łucznik [maszyna do szycia dla niewtajemniczonych]. Cóż z tego jednak skoro nie ma zbyt dużego wyboru tkanin?
Tak było jeszcze 20 lat temu. I ktoś może się w tym miejscu pokusić o refleksję, że moda nie miała znaczenia, bo ludzie martwili się raczej brakiem wolności i mięsa. Jestem jednak kobietą i nikt mi tego nie wmówi :) A zdjęcia utwierdzają mnie w przekonaniu, że jakimś cudem w tamtej "epoce" nasi rodzice ubierali się... różnorodnie.
Przez to, że o ciuch łatwo nie było, widać w tych strojach wyobraźnię i kreatywność.

Moda PRL to kapelusze:Intensywne kolory [tylko dobrych zdjęć pokazujących tę intensywność brakuje]: