Przejdź do głównej zawartości

Gdzie są kaczuszki?

 
źródło: Holger Kleine Architekten, fot. Hanns JoostenNowy gmach ambasady Niemiec na Jazdów 12 [w Warszawie naturalnie] nie zaskoczył. Jak go określono w Bryle.pl - surowy, monumentalny, zimny i oficjalny [ale przy tym ładny]. Po zdyscyplinowanych Niemcach mogliśmy się tego spodziewać. Znienacka jednak pojawiła się kacza rodzina w plastikowej sadzawce [autorstwa Rainera Splitta]. Cudo!
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, w pobliżu Sejm i inne ambasady - okolica co najmniej poważna. A tu na trawce, obok rezydencji ambasadora, plastikowa niebieska nieregularna plama, a na tej plamie pływające kaczuszki. To prawie tak pojechane jak palma w centrum. Sztuka przez duże S i klasa przez duże K. Niestety sobotnia Stołeczna doniosła, że Państwo Kaczuchowie zniknęli. Do tego Lidia Łukasik [z biura prasowego ambasady] stwierdziła, że nie będzie tego komentować bo to sprawa polityczna :D Nie sądzę bo politykę w tym widział tylko Ziemkiewicz, który jak zwykle niczego nie zrozumiał.  W zasadzie jednak nikt nie wie co się stało z kaczuszkami, na szczęście John Reyels, kierownik referatu prasowego ambasady uspokaja, że wrócą na pewno. No mam nadzieję! Różowe jelonki na Powiślu straciliśmy, teraz jeszcze to...
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Opuszczony szpital dziecięcy OMEGA. Jerozolimskie 57

Aleje Jerozolimskie 57 to wyjątkowy adres na mapie Warszawy.
Kamienica wybudowana w 1912 roku wg projektu Artura Gurneya, przez ponad 40 lat mieściła urazowy szpital dziecięcy zwany Omegą. W listopadzie 2003 roku ostatni biały personel został zwolniony.
Kilka lat stała pusta, żeby w końcu przejęli ją artyści. Wnętrza po salach operacyjnych i pokojach szpitalnych, zamieniły się w pracownie - architektów, fryzjerów, projektantów i fotografów.
Plakaty PRL dobrem całego Narodu.

Propaganda Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to bardzo ważny aspekt tego systemu, zaś najważniejsza rola w jej szerzeniu należy bezsprzecznie do plakatu. Jest on sam w sobie dziedziną sztuki, a plakat peerelowski to chyba jeden z ciekawszych rodzajów tejże sztuki.  Można go podzielić na wiele kategorii, ja przedstawię te - z mojego punktu widzenia - najbardziej warte uwagi.

1. Nawołujące społeczeństwo do wzmożonej pracy na rzecz uprzemysławiania kraju w ramach kolejnych planów i przekraczania norm.


Moda w PRL.

Wyobraźmy sobie: nie ma H&M, galerii handlowych, outletów, nawet lumpeksów! Blogów szafiarskich, allegro [w ogóle nie ma internetu, umówmy się], Fashion TV [w ogóle nie ma telewizji, umówmy się], kolorowych pism kobiecych poza Przyjaciółką. Jest jednak Łucznik [maszyna do szycia dla niewtajemniczonych]. Cóż z tego jednak skoro nie ma zbyt dużego wyboru tkanin?
Tak było jeszcze 20 lat temu. I ktoś może się w tym miejscu pokusić o refleksję, że moda nie miała znaczenia, bo ludzie martwili się raczej brakiem wolności i mięsa. Jestem jednak kobietą i nikt mi tego nie wmówi :) A zdjęcia utwierdzają mnie w przekonaniu, że jakimś cudem w tamtej "epoce" nasi rodzice ubierali się... różnorodnie.
Przez to, że o ciuch łatwo nie było, widać w tych strojach wyobraźnię i kreatywność.

Moda PRL to kapelusze:Intensywne kolory [tylko dobrych zdjęć pokazujących tę intensywność brakuje]: