20090904

CEDET


Jeden z ciekawszych budynków Warszawy projektu Zbigniewa Ihnatowicza oraz Jerzego Romańskiego z lat 1948 - 1952. Doskonały przykład późnego modernizmu w Polsce. Nowoczesny, zachwycający, potępiany w PRLu. Moim amatorskim okiem zauważam, że było to bardzo udane połączenie budynku ze szkła wraz z kamienicami Alej Jerozolimskich co jest już jakąś sztuką.





Funkcjonował jako Centralny Dom Towarowy, żeby później być częścią Domów Towarowych Centrum - już jako Smyk, żeby w końcu zostać samodzielnym Smykiem Sp. z o.o. Czerwony neon CDT z interesującą niebieską spiralką zniknął bezpowrotnie po pożarze w 1975 roku. Przyczyną miało być "zatarcie łożysk niewyłączonego mechanizmu schodów ruchomych" - a były to drugie schody ruchome w Warszawie [pierwsze to te przy Trasie WZ].


Pożar zniszczył sporą część obiektu. Jeżeli sie przyjrzymy zdjęciom stanu teraźniejszego i zdjęciom sprzed pożaru widać różnicę. Charakter budynku na szczęście został zachowany. Jak już wspomniałam niestety nikt nie odtworzył starego neonu [warszawskie neony to jest w ogóle bardzo ciekawy osobny temat, na pewno kiedyś się do tego zabiorę]. Na domiar złego po roku 2000 zamontowano fikuśny, wesoły neonik z logiem skierowanym do dzieci. Samo logo jest fajne, ładne i na pewno marketingowo udane, bo dziecię z całych swoich sił wciągnie rodzica do takiego sklepu. Ale jak na miłość boską można było pstrokaty napisik umieścić na późno modernistycznym budynku?? A żeby tego było mało [chyba po to żebym się nie czepiała neonu] to często wieszane są na nim wielkoformatowe, winylowe reklamy [i nie zamieszczę zdjęcia z reklamami, o nie! Moje poczucie estetyki nie pozwoli mi tak zepsuć sobie odbioru wizualnego bloga]. Nie ma to jak zasłonić architektoniczne cudo [jakby w Warszawie było tego za dużo], zamiast go na przykład umyć - bo to by się Smykowi przydało. Na szczęście nikt go nie chce wyburzać.


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

a my we Wro mamy PEDET:)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/Wroclaw_DH_Renoma.jpg
ostatnio dobry stary PEDET przeszedł spektakularny remont i rozbudowę i funkcjonuje obecnie jako Renoma; tyle że zbudowany przed wojną, jednak modernizm wychodzi i po wojnie, jak wiemy, w sposób kapitalny - jak np. w warszawskim Smyku. Serdeczności dla powojmoderny;)

yo.niec pisze...

Wiem, znam, byłam :) Teraz jest to ten sam właściciel [Smyka i Renomy], to dobrze wróży naszemu Smykowi :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...